Olli Hokkanen Open Challenge

Olli Hokkanen Open Challenge on vuosittain järjestettävä, maailman suurin kolajuontikilpailu, joka on pyhitetty legendaarisen Olli Hokkasen muistolle. Itse kilpailun perusti hänen veljensä, laulaja Sami Hokkanen. Tapahtuman nimi oli sen perustamisvuodesta 2006 vuoteen 2007 Hartwall Open, mutta kun kisaan ilmoittautunut Olli epäonnistui yrittäessään juoda 1,5 litraa kokista ja totesi "Ei pysty, on niin hapokasta". Tämä päätti Ollin menestyksekkään uran ja Samin johdolla se sai nykyisen nimen. Olli Hokkanen Open Challenge järjestetään vuosittain Helsingissä ja se kuuluu maailmanlaajuiseen World Cola Touriin, jossa se muodostaa Coca-Cola 666:sen, Australian avoimien sekä Tour de Francen ohella neljä maailman suurinta kolajuonti kilpailua (Grand Slam).

Ensivuoden kisat noudattavat Euroopan ihmisoikeussopimuksen ensimmäistä artiklaa, jossa kielletään happopitoisen Coca-colan valmistaminen.

SäännötMuokkaa

Olli Hokkanen Open on avoin kaikille niin ihmisille aina 0-vuotiaista asti. Kilpailuluokkia on kaksi; yksilökilpailu sekä joukkuekilpailu. Yksilökilpailussa on alkueriä, joista parhaan ajan saaneet etenevät finaaliin. Finaalissa on kaksi kierrosta, joiden yhteisajat ratkaisevat. Aikaa otetaan sekunnin tuhannesosien erolla. Joukkuekilpailussa on puolestaan yksi kilpailu, jossa kilpaillaan viestinä. Jokaisessa joukkueessa on neljä kilpailijaa, joista jokaisen on juotava 1,5 litraa kolaa mahdollisimman nopeasti, niin että kun ensimmäinen on juonut osuutensa, toinen aloittaa.

Niin kuin koko WCT:lle, niin myös Olli Hokkanen Openiin osallistuu useita tehdasmerkkejä kuin myös yksityismerkkejä. Tehdasmerkeistä sarjaa tällä hetkellä kiertävät Coca-Cola, Pepsi sekä Red Bull. Yksityistalleja on toista kymmentä.

Seuraavat asiat ovat kiellettyjä Olli Hokkanen Openissa ja ne ovat voimassa niin kilpailussa kuin sen ulkopuolella:

  1. Kola on ainoa, mitä voi juoda. Kaikki muu kiellettyä (vesi, Jaffa, Mountain Dew jne.)
  2. Kolamerkkiä ei saa vaihtaa kesken kilpailun.
  3. Vain yksi kerrallaan saa juoda kolaa.
  4. Kolaa pitää olla tasan 1,5 litraa. Ei mikrolitraakaan enempää tai vähempää.
  5. Ei saa juoda liian vähän kolaa.
  6. Toisen juonnin aikana hänen kola-annokseensa/-annoksesta ei saa lisätä tai vähentää mitään, ei edes kolaa.
  7. Kolan virittäminen - Sen suorituskyvyn parantamiseksi tai siten että siitä tulee muuta kuin kolaa - on laitonta.
  8. Kolaa ei saa juoda mistään muusta kuin las(e)ista tai pullo(i)sta.

JärjestyspaikatMuokkaa

Olli Hokkanen Open Challengen karsintakilpailut käydään paikallisissa Alko-myymälöissä (mukaan vaan!) yleensä elokuun loppupuolella. Itse Grande Finale käydään Hartwall Areenalla syyskuun puolivälissä. Näytöskilpailu järjestetään Kirgisiassa.

EnnätyksiäMuokkaa

  • Eniten voittoja: Olli Hokkanen, 5 (2003, 2004, 2005, 2006, 2007)
  • Eniten peräkkäisiä voittoja: Joonas Kola, 4 (1904, 1905, 1906, 1907, 1908)
  • Eniten osallistumisia: Richard Petty, 50 (1958-nykyaika)
  • Eniten juotuja litroja: Richard Petty, 147
  • Eniten kakkossijoja: Timo TA Mikkonen, 7
  • Eniten finaaleja: Olli Hokkanen, 33 (1895-1927)
  • Eniten karsiutumisia finaalista: Kari Grandi, 39
  • Eniten epäonnistuneita juontiyrityksiä: Olli Hokkanen Jr, 18 (1947-1960, 1965, 1967, 1970, 1978)
  • Parhaimmin sijoittunut nainen: Marja-Liisa Kirvesniemi, voittaja (1984)

Katso myösMuokkaa

LinkitMuokkaa

MediaWiki spam blocked by CleanTalk.